Historia przyspiesza, a zmienność świata i otoczenia, w którym przyszło nam żyć, jest coraz bardziej intensywna. To, co wczoraj było fundamentem dziś staje pod znakiem zapytania. Dotychczasowy model rozwoju Polski stopniowo się wyczerpuje – konieczne jest wypracowanie nowych konsensusów społecznych i politycznych, by zapewnić dobrobyt i bezpieczeństwo.
Obecnie brak ciągłości w krytycznych obszarach rozwoju kraju staje się zagrożeniem. Kiedyś konsensus dotyczący przystąpienia do UE umożliwił wzrost gospodarczy. Teraz potrzeba podobnego porozumienia, aby Polska mogła skutecznie konkurować na arenie międzynarodowej.
Kadencyjne zmiany koncepcji w obszarach kluczowych dla przetrwania Polski i zachowania jej konkurencyjności to główny czynnik braku rozwoju. Brak ciągłości stał się realnym zagrożeniem.
Potrzeba ta ma jeszcze bardziej fundamentalne znaczenie niż 30 lat temu. Wtedy konsensus dotyczący przystąpienia do UE umożliwił wzrost gospodarczy. Teraz potrzeba podobnego porozumienia, aby Polska mogła skutecznie konkurować na arenie międzynarodowej.
Dostrzegamy i wskazujemy wyzwania, jak i możliwości wynikające z naszego położenia geopolitycznego. Kraje takie jak Singapur czy Finlandia, „siedzące na beczce prochu”, mimo trudnych warunków, dynamicznie się rozwijają, opierając swój sukces na kompromisie i ciągłości polityki.
W kulturze kompromisu politycznego upatrujemy największą szansę na rozwój Polski .Jako społeczeństwo dojrzeliśmy do postrzegania polityki jako potrzeby współpracy i realizacji kluczowych reform niezależnie od zmian rządów. Naszym celem jest wyznaczanie obszarów kluczowych dla rozwoju i tworzenie kultury współpracy.
Dążymy do definiowania strategicznych obszarów niezbędnych do rozwoju Polski oraz budowania kultury wielostronnej współpracy przy wyznaczaniu i realizacji celów w ich ramach. Dzięki takiemu podejściu poszerzamy krąg osób znających prawdziwe szanse i zagrożenia.
Dzięki analizom, dialogowi i zaangażowaniu różnorodnych środowisk pracujemy nad projektami realnie wpływającymi na przyszłość Polski i jej obywateli. Chcemy definiować polską rację stanu i budować programy, które będą realizowane niezależnie od zmian politycznych.