Historia „polityczna” ludzkości ma już ponad 11 tysięcy lat! Za jej początek można uznać powstanie pierwszego miasta świata – Jerycha, które siłą rzeczy wymusiło na ówczesnej ludzkości stworzenie pewnego rodzaju systemu społeczno-politycznego, niezbędnego do utrzymania i funkcjonowania organizmu, jakim jest miasto. System ten musiał być bardziej „rozbudowany” niż te, które funkcjonowały wcześniej, w okresie zbieracko-łowieckiego charakteru ludzkiej egzystencji. Można więc uznać, że właśnie wtedy rozpoczęła się „polityka” w sensie zbliżonym do współczesnego rozumienia tego pojęcia.
9 tysięcy lat (!) po założeniu Jerycha zaczyna się nowa „era,” związana z narodzinami założyciela religii chrześcijańskiej – Jezusa Chrystusa. „Nasza” era, trwająca zaledwie 2024 lata, jest więc znacznie krótsza niż poprzednia. W tym długim okresie istnienia ludzkości przed narodzeniem Jezusa Chrystusa, powstawały i upadały nowe państwa czy kultury, a tysiące ludzi przeżywały swoje życie, zastanawiając się nie tylko nad tym, jak je najbardziej efektywnie przeżyć, ale również jak budować to, co już wtedy nazywano dobrem wspólnym. Proces ten odbywał się niemal równolegle w różnych częściach świata. Wystarczy wspomnieć Konfucjusza czy Platona – protoplastów dwóch różnych kręgów cywilizacyjnych, którzy analizowali, jak najefektywniej urządzić istnienie świata politycznego.
W Nowym Roku Polska będzie świętować 1000 lecie osiągniecie formalnej niezależności politycznej. Koronację Bolesława Chrobrego w 1025 roku można przyjąć za symbol osiągniecia w pełni suwerennej pozycji na arenie międzynarodowej. Niektórzy mogliby dopatrywać się tego już w 1000 roku (Zjazd Gnieźnieński) czy w 966 roku (chrzest Mieszka I), jednak z prawno-politycznego punktu widzenia to koronacja miała największą moc i symbolikę.
Centrum Strategii Rozwojowych, w swoim formalnym kształcie, istnieje dopiero od czterech miesięcy. Mając na uwadze wspomnianą wyżej perspektywę historyczną, trudno pokusić się o jakiekolwiek „podsumowania”. Istotne jest jednak dostrzeżenie, że idee stojące za powstaniem Centrum – najkrócej ujmując: poszukiwanie modeli rozwoju, które będą najbardziej efektywne i najskuteczniej dbały o dobro wspólne – są bliskie ludzkości od tysiącleci.
Według nas najlepszym modelem jest budowanie i wzmacnianie konsensusów społeczno-politycznych i to zarówno na poziomie dużych strategicznych decyzji jak i w obszarze konkretnych projektów czy rozwiązań legislacyjnych. Posługując się analogią do wprowadzonego przez św. Tomasza pojęcia „ordo caritatis”, my rozpoczynamy od Polski, przez Europę Środkowo-Wschodnią i Unię Europejską, krąg cywilizacji euroatlantyckiej, aż po ogólnoświatowe dobro wspólne.
Niezbędną podstawą budowania konsensusów jest dialog, na którym skupialiśmy się w ostatnich miesiącach. Tworzenie przestrzeni dialogu naturalnie wiąże się ze spotkaniami. W ciągu tych czterech miesięcy udało nam się zorganizować kilka bardzo udanych wydarzeń z udziałem szerokiego grona interesariuszy, takich jak seria spotkań In-House Connections dla przedstawicieli administracji i biznesu. Braliśmy udział w dyskusjach o energetyce jądrowej, regulacjach europejskiego systemu handlu emisjami CO₂ czy zrównoważonym rolnictwie – zarówno na poziomie lokalnym (spotkanie Regionalnej Grupy Doradczej Projektu MIDAS), jak i międzynarodowym (obecność naszego eksperta na UNCCD COP16 w stolicy Arabii Saudyjskiej).
Mamy świadomość, że dialog i budowa faktycznych konsensusów często wymagają ciszy, spokoju i dyskrecji. Z tego powodu unikamy robienia zdjęć podczas organizowanych przez nas wydarzeń. Choć istniejemy zaledwie cztery miesiące, ta praktyka stała się już integralnym elementem charakteru naszych spotkań. Oczywiście nie unikamy także publicznego zabierania głosu, czego przykładem jest nasz udział w konsultacjach publicznych strategicznych dokumentów dla Polski, m.in. w obszarze polityki klimatycznej.
W najbliższej i dalszej przyszłości planujemy wzmacniać oba filary naszej działalności: pracę merytoryczną oraz tworzenie przestrzeni dialogu. Już teraz zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się 23 stycznia połączone z premierą pierwszego raportu „Przemyśleć wspólnotę. Czym są konsensusy rozwojowe?”. W lutym zaprosimy na dyskusje o problemach związanych z demografią oraz migracją a także o bezpieczeństwie w kontekście 3. rocznicy rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę. W przyszłym roku nie zabraknie także rozmów o fundamentalnych dla Polski zagadnieniach, takich jak ochrona zdrowia, energetyka czy szeroko rozumiane bezpieczeństwo.
Zamiast tradycyjnych życzeń Noworocznych, chciałbym Państwa zaprosić do współtworzenia Centrum Strategii Rozwojowych. Jeśli dostrzegają Państwo potrzebę budowania konsensusów w ważnych dla Polski i świata obszarach, zapraszamy do współpracy. Niech naszym wspólnym mottem będzie słynna sentencja Marka Tulliusza Cycerona: Non nobis solum nati sumus.